הבית > יֶדַע > תוכן

הקפאת ייבוש הקפאה

Nov 18, 2019

כבר לפני שנתיים, כמה מומחים הציעו לשנות את אוכל הבישול הסיני המסורתי משיעורי בית ושליטה מטושטשת לייצור תעשייתי נרחב. עוד קודם לכן, חברות בשנחאי גיששו קוביות חזיר קונג-פו, ומפעלים במונגוליה הפנימית ייצרו מרק סוויט קוצצים. הוביי חוזר לחדשות לאחרונה, "שמונה אורז האוצר" המיוצר על ידי מפעל כלשהו בעיר השה הופך לסחורות השנה החדשה שתושבים מקומיים מציגים בקרוב והמוצר אזל במלאי לתקופה מסוימת.

לא משנה שמדובר במנה, מרק או ארוחה, לנוכח מגוון המזון המהיר המשמש בעיקר בטכנולוגיית התייבשות ואקום, יבש באוויר, זה בעצם יכול להבטיח את סגנון המנה המקורית. מבין כל הטכנולוגיות לשמירה על טרי, נראה כי תהליך ייבוש ההקפאה המתהווה מוכר יותר על ידי המומחים הנוגעים בדבר.

טכנולוגיית ייבוש הקפאה היא הקיצור של טכנולוגיית ייבוש הקפאה. תחילה הוא מקפיא את המים במזון לקרח, ואז סובלימצם אותם לאוויר בחום גבוה, ובכך מייבש ומייבש את המזון. לא ניתן היה לשמור על מזון מיובש טרי במשך זמן רב בגלל שחרורם של מיקרואורגניזמים ואנזימים דרך מים. כשצריך אכיל, הוא צריך רק להוסיף מים מחדש, ואז אוכל יכול להחזיר את המראה המקורי, והצבע, המתוק, הטעם, הצורה אינם משתנים. מכיוון שמזון מיובש בטמפרטורות נמוכות ובחמצן ירוד, החומרים המזינים המקוריים כמעט אינם נגועים, כך שהוא מזין כמו אוכל טרי. בנוסף, שיעור ההתייבשות הגבוה של מעל 95% גורם גם לחיי המדף של מזון זה להיות מורחבים מאוד. במקרה של אריזה טובה ניתן לאחסן מזון מיובש בהקפאה ללא חומרים משמרים בטמפרטורת החדר במשך יותר מחמש שנים, ואת המשקל הוא קל במיוחד, שקל להעביר אותו.